1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Yeryüzünü etrafından eksiltiyoruz

Yeryüzünü etrafından eksiltiyoruz , Kur’an da Rad Suresi 41. ayet bizlere Yüce Kitabımız Kur’an ın nasıl Allah kelamı olduğunu ispatlıyor. İşte sizlere inanılmaz bir Kuran Mucizesi.

Rad Suresi 41. Ayet Nasıl Yeryüzünü etrafından eksiltiyoruz !

Yeryüzünü etrafından eksiltiyoruz

Nasılda yeryüzünü etrafından eksiltmekteyiz

 1. e ve lem yerev : görmüyorlar mı
 2. ennâ : nasıl
 3. ne’ti : geliyoruz
 4. el arda : arz, yeryüzü
 5. nenkusu-hâ : onu eksiltiyoruz
 6. min etrâfi-hâ : onun çevresinden, etrafından
 7. vallâhu (ve allâhu) : ve Allah
 8. yahkumu : hükmeder, hüküm verir
 9. lâ muakkıbe : takip eden, kontrol eden, bozacak yoktur
 10. li hukmi-hî : onun hükmünü
 11. ve huve : ve o
 12. serîu el hısâbi : hesabı çabuk gören

Rad Suresi 41. ayet için ilahiyat uzmanlarının meali

Diyanet İşleri: Onlar, bizim yeryüzüne (kudretimizle) gelip, yeryüzünü etrafından eksiltiyoruz, görmüyorlar mı ? Allah, hükmeder. O’nun hükmünü bozacak hiçbir kimse yoktur. O, hesabı çabuk görendir.

Yaşar Nuri Öztürk: Görmüyorlar mı ki biz o yerküreye geliyor ve yeryüzünü uçlarından eksiltiyoruz, halen ders almaz mısınız ! Allah hükmeder , O’nun hükmünü denetleyecek olan da yoktur. Hesabı da çok çabuk görür.

Süleyman Ateş: Biz o toprağa gelip, yeryüzünü nasıl çevresinden eksiltiyoruz görüp ders çıkarmıyor musunuz? Hüküm veren Allah’tır. O’nun hükmünün ardına düşüp onu iptal edecek yoktur. O, hesabı çabuk görendir.

Enbiya Suresi 44. Ayet yeryüzünü etrafından eksiltiyoruz !

 1. bel : hayır
 2. metta’nâ : biz onları metalandırdık, faydalandırdık
 3. hâulâi : işte onlar
 4. ve âbâe-hum : ve onların babaları, ataları
 5. hattâ : öyle ki, hatta, oluncaya kadar
 6. tâle : uzun geldi
 7. aleyhim : onlara
 8. el umuru : ömür
 9. e fe lâ yerevne : artık, hâlâ görmüyorlar mı
 10. ennâ : nasıl
 11. ne’ti : geliyoruz
 12. el arda : arz, yeryüzü
 13. nenkusû-hâ : onu eksiltiyoruz
 14. min etrâfi-hâ : onun etrafından, çevresinden
 15. e fe hum : öyleyse, hâlâ onlar mı
 16. el gâlibûne         : gâlip olanlar, üstün gelenler

Enbiya Suresi 44. ayet için ilahiyat uzmanlarının mealleri

Diyanet İşleri: Evet, biz onları da atalarını da, faydalandırdık. Öyle ki uzun süre yaşadılar. Ama, artık görmüyorlar mı ki, biz yeryüzünü çevresinden eksiltiyoruz ? O hâlde, onlar mı galip gelecekler?

Yaşar Nuri Öztürk: Gerçek şu ki, biz onları ve atalarını, ömür kendilerine uzun gelecek kadar nimetlendirdik. Hâlâ görmüyorlar mı ki, biz yerküreyi uçlarından eksiltiyoruz . Galip gelenler onlar mı?

Edip Yüksel: Halbuki biz onları ve atalarını yaşlanıncaya kadar nimetlendirdik. Devamlı surette Yeryüzünü etrafından eksiltiyoruz ,bunu halen görmüyorlar mı? Buna rağmen onlar mı üstün gelecek?

Bilim ne diyor ? Bilim & Kuran Mucizeleri Yeryüzünü etrafından eksiltiyoruz

Dünyamız kütle kaybediyor

Dünyamız çevresinden kütle kaybediyor

Şimdi gelelim bu kuran mucizesinin bilimsel açıklamasına ! Gerçekten dünyamız kütle mi kaybediyor ? Böyle birşey gerçek olabilir mi ? Acaba bilim bu konuda ne diyor ?

Türkiye de uzay konusunda bilim adamı bulmak zaten imkansız. Bu nedenle yurt dışındaki bilimsel verilere ulaşmamız gerek.

https://briankoberlein.com/2015/12/15/is-earth-gaining-mass-or-losing-mass/

Bu site de 2015 yılında yayınlanan bilimsel bir araştırma bizleri hayrete düşürüyor. Dileyenler İngiltere BBC de yayınlanan bilimsel makalenin ingilizcesine yukarıdaki adresten ulaşabilirler. Makalenin Türkçesi ;

DÜNYAMIZ KÜTLE Mİ KAZANIYOR YOKSA KÜTLE Mİ KAYBEDİYOR ?

Herkes yeryüzünün sabit bir kütleye sahip olduğunu düşünür.
Dünyamız, yerçekimi tarafından yakalanan göktaşları ve tozlar ile kütle kazanır. Uydu gözlemlerinden biliyoruz ki, Her gün yeryüzüne çarptığı tahmin edilen meteorlardan gelen malzeme tutarının günlük 100 – 300 ton olduğu tahmin edilmektedir. Bu veriler de yeryüzünün yılda 100 bin ila 30 bin ton civarında kütle kazandığını göstermektedir. Bu çok büyük bir ağırlık gibi görünebilir, Ama değil. Meteorlar ve uzaydaki tozlardan gelen bu kütleyi bir milyon yıl biriktirsek bile, ancak Dünya’nın toplam kütlesinin yüz milyarda birinden daha az miktar ihtiva etmektedir.

Yeryüzü aynı zamanda kütle de kaybeder. Yerkabuğundaki bazı maddeler radyoaktif çürümeye uğrar. Bu nedenle enerji ve bazı atomaltı parçacıklar dünyamızdan kaçabilir.

Şimdi buraya çok dikkar edin ! Başka bir kayıp da; atmosferimizden hidrojen ve helyum kaybıdır. Yeryüzünün radyoaktif madde kaybı yılda yaklaşık 15 ton civarındadır. Ama Hidrojen ve Helyum gazlarının bizim atmosferimizden kaybı yılda 95.000 ton düzeyindedir.

Bu yüzden dünyamız her yıl biraz kütle kaybediyor görünüyor.

Dünyamız her yıl 50.000 ton kütle kaybediyor

https://scitechdaily.com/earth-loses-50000-tonnes-of-mass-every-year/

Yukarıda internet adresini verdiğimiz 2012 yılında yayınlanan başka bir bilimsel makalede ise şöyle deniyor ;

Dünyamız kütle kaybediyor

Dünyamızın kütlesi eksiliyor

Bazı hesaplamalara göre, Dünyamız, uzaydan ekstra gelen meteor ve tozlar ile 40 bin tona yakın kütle kazansa bile, yine de her yıl 50.000 ton kütle kaybetmeye devam ediyor. Ve bu halen devam etmekte.
Bir mikrobiyolog olan Chris Smith ve Cambridge Üniversitesinde ünlü bir fizikçi olan Dave Ansel, katıldıkları BBC Radyo 4 programında konuya açıklık getirdiler.

Güneş Sistemi’nin oluşum artıklarından yerçekimi ile dünyamızda her yıl biriken 40.000 ton uzay tozu. Dünyamız çok büyük bir gezegen, ve gezegenimiz 4.5 milyar yıl önce doğduğundan beri Dünya’nın çekirdeğindeki hidrojeni yakmakta ve helyuma dönüştürmekte, nükleer enerji kaybetmektedir. Ama bu miktar sadece yılda yaklaşık 16 ton civarındadır.

En büyük kütle kaybı, atmosferimizzden kaçan hidrojen ve helyum gazlarıdır. Bu kaçan gazların kütlelerinin toplamı 95.000 ton civarındadır. Bu elementler çok hafif oldukları için yerçekiminin onları tutması mümkün değildir, bu yüzden, bu elementler hep uzaya kaçış eğilimindedir.

Dünyamızın kütlesi ile karşılaştırırsak , her yıl dünyamızın net kütle kaybı her yıl 0.000000000000001’i, yani 5,972,000,000,000,000,000,000 ton olan Dünyanı toplam kütlesi ile karşılaştırıldığında oldukça küçük bir miktar. Bu hesaplamalara göre Dünyadaki  Hidrojenin tükenmesi, trilyonlarca yıl sürecek. Helyum ise dünya atmosferinde 0.00052% miktarında bulunur ve çok nadir az bulunan bir elementtir.

Hürriyet Gazetesi Haberi; Yeryüzünü etrafından eksiltiyoruz

http://www.hurriyet.com.tr/dunyanin-agirligi-sabit-mi-40049466

Hürriyet gazetesinde bu konuda yukarıda linkini verdiğim bir habere göz gezdirelim ;

Dünyanın ağırlığı sabit değil, sürekli değişiyor. Bunun sebebi; yeryüzünde yaşayan insan nüfusunun artmasından kaynaklı değil. Dünyamızın kütlesi bir yandan artıyor, bir yandan azalıyor. Aslında gezegenler dev birer elektrik süpürgesi gibi çalışırlar. Kütle çekim kuvveti nedeniyle, yakınındaki meteor, gaz ve toz yığınları gibi uzaydan gelen ekstra kütleleri kendilerine vakum gibi çekiyorlar. Bunun yanı sıra yeryüzünden her yıl 95 bin ton civarında hidrojen, 1600 ton civarında helyum kaybı yaşanıyor. Bu gazlar çok hafif olduğundan atmosferimizden uzay boşluğuna kaçabiliyorlar. Özetle Dünyamızın her yıl 55 bin ton kütle kaybettiğini ve hafiflediğini söyleyebiliriz. Ama bu endişe etmemizi gerektirecek bir durum teşkil etmiyor.

Hidrojen evrende en bol bulunan gazlardan biri. Böyle bir kayıp nedeniyle dünyadaki tüm hidrojenin bitmesi için trilyonlarca yıl geçmesi gerekiyor. Ancak helyum gazı, hidrojen kadar bol bulunan bir gaz değil. Atmosferimizdeki helyum oranı %0,00052 ile oldukça düşük oranda. Yine de yıllık 1600 tonluk bir kaybın, dünyayı tehlikeye atmayacağı bilim insanlarınca dile getiriliyor.

BU 2 AYET İLE İLGİLİ İKİ KURAN MUCİZESİNE DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM

 1. 1400 yıl önce gelen Kuran, 2000 li yıllarda keşfedilen bu bilgiyi nereden bilebilir ?
 2. Şu daha da ilginç ! Kuran da Yüce Allah ” Yeryüzünü etrafından eksiltiyoruz ” diyor. Buradaki ” eksiltiyoruz ” kelimesine dikkatinizi çekmek istiyorum. Kütle kaybının her an, her gün, her sene devam ettiğini, Dünya kütlesinin halen eksilmeye devam ettiğini Yüce olan Allah özellikle vurgulamaktadır.

Leave a Reply