1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Osmanlı Çöküş Nedenleri

Osmanlı Çöküş Nedenleri neler, koskoca bir cihan imparatorluğu nasıl çöktü, birlikte inceleyelim.

Osmanlının sonunu, Birinci Dünya Savaşı getirdi. İlk başta şu soruyu sormak lazım. Peki Osmanlı İmparatorluğu bu cihan harbine neden girdi.  Cevap Osmanlının tarihinin derinliklerinde gizli.

Osmanlıya ait topraklar 1830 yılından önce, mezopotamya dan Kızıldeniz e ve Kuzey Afrika kıyısı boyunca uzanıyordu. Fakat özellikle bazı dar kafalı, cahil kesimin savunduğu padişah 2. Abdülhamid in 30 yıllık padişahlık döneminde ( en çok toprak kaybı 2. Abdülhamid zamanında olmuştur. ) 80 yıl içerisinde Tunus, Fas, Libya, Cezayir, Mısır ve padişah Reşat dönemi 1912 de ise Libya işgal edildi. Bu işgallere padişahlar sadece seyirci kaldılar. 1912-1913 yıllarında Balkan harbi ile Avrupa daki topraklar da elimizden çıktı.

Böylece İngiltere, Fransa, Rusya ve dost, müttefik bildiğimiz Almanya birlikte oturdular ve Osmanlının geride kalan topraklarını nasıl paylaşacaklarını karara bağlamaya çalıştılar. Zaten 1. Dünya Savaşı da bu paylaşımı beğenmeyip, aralarındaki rekabet, açgözlülük ve daha çok toprak edinme hırsı yüzünden çıkmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlı Çöküş Nedenleri

Osmanlıyı yıkmak için içerdeki etnik yapıyı kullandılar. Osmanlı çok kültürlü, çok milletli bir ulustu ( Çerkezler, Kürtler, Araplar, Süryaniler, Rumlar, Yahudiler, Lazlar, Zazalar, Türkmenler vs. ). Yabancılar bu etnik kökenli insanlara ayrı ulus devlet olmayı önerdiler, milliyetçilik fikri aşıladılar.

Bugün bile ingiliz, fransız ve özellikle Amerikalının, zavallı kürtleri 100 yıldır devlet kurma vaadi ile kandırıp, kullandıklarını gerek Suriye de gerekse Irak ta görüyoruz. Zaten devlet kursalar ne olacak, özgür ve bağımsız olacaklarını mı sanıyorlar ! Bugün Türkiye dahil, dünya ülkelerinin % 90 ı zaten ABD nin mandası, sömürgesi durumunda. Abd kaz gelecek yerden tavuk esirger mi ? Neden YPG ye silah yardımı yapıyor  diye düşünmek lazım. Bu zamanda kim kime karşılık beklemeden birşey verir. Kürdistan kurulsa bile, kürtler Petrol Kuyularına bekçi, polis yapılacak. Ama petrol nimetinden gariban halk hiçbir zaman faydalanamayacak. Yine aç, yine aç kalacaklar.

Bunu anlamak için bugünkü Irak halkına bakmak yeter. Bakın bakalım petrol denizi üstünde yüzen halk, refah içinde mi yoksa, açlıktan kıvranıyorlar mı ? Sizlere tavsiyem youtube girin ve ” yedi kız kardeşin hikayesi ” diye 3 adet video var aratın ve izleyin. Görün bugünkü Irak halkının içler acısı halini.

Osmanlı İmparatorluğu nun yıkılmasında ki diğer büyük etken, hristiyanlık, misyonerlik faaliyetleri. Bu konuda en iyiler başta Fransa İngiltere ve Amerika. İstanbul dan tutunda Güneydoğuya kadar hristiyan misyonerlik faaliyeti yaptılar, aç fakir anadolu halkını para ile , türlü vaatlerle kandırdılar. Osmanlının etnik kimliğini bozmaya çalıştılar. Misyonerlerin hepsi özel yetişmiş birer ajandı ve Osmanlı topraklarına dağıldılar ve istihbarat topladılar. Halkı kandırıp, kendi ülkelerine karşı ihanet etmelerine vesile oldular. Osmanlıya ihanet eden araplara, ermenilere, kürtlere bakın, hepsi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya tarafından türlü vaatlerle kandırılmış, altınla satın alınmış gruplar. 1991 yılında SSCB yi dağıtan, bu hristiyan misyonerlerin propagandaları değil miydi ? Koskoca bir ülkeyi dağıtmak için ABD, misyonerlik faaliyetleriyle dini kullandı ve başarılı da oldu.

Osmanlı İmparatorluğu neden ve nasıl parçalandı

General Allenby 1. Dünya Savaşında İngilizlerin Ortadoğu Ordusunun başkomutanı hatıratında bakın ne anlatıyor.

Osmanlı İmparatorluğu Dağılışı

Osmanlı İmparatorluğu

Balkan Harbi döneminde, 1912 yılı sonunda toplanan Birinci Londra Konferansı, Balkan İttifakı Devletleri Avrupa Türkiyesini paylaşmışlar fakat bu onlara yetmemiş ve gözlerini Asya ve Afrikada Osmanlıya ait topraklara dikmişlerdi. Rusya Doğu Anadoluyu, İngiltere Basra Körfezini ve Arap Eyaletlerini, Fransa da 1861 de yaptığı gibi Lübnan a asker çıkaracak ve Suriyeyi işgal edecekti. Almanya da kendisine bir pay istedi fakat ingilizler buna yanaşmadı. Birinci Dünya Savaşı nın çıkmasının nedeni işte bu daha çok toprak ve sömürge edinme hırsı, açgözlülükdü. Aralarında anlaşamayınca 1. Dünya Savaşı çıktı.

Alman İmparatorluğu Büyükelçisi Wangenheim ın söylediklerine bakın ” Mezopotamya ile Mersin ve İskenderun u alacağız. Aklı başında olan Türklerin de kaderlerine razı geleceklerini şimdiden biliyorum.” bu ne küstahlık, görüyorsunuz. Bu cihanda Türk e Türk den başka dost yok.

Almanlar milliyetçilik akımlarını körüklediler. Cermen ırkını, üstün ırk olarak gördüler ve dedilerki ; Biz dünyanın efendileriyiz, diğer milletler ancak bizim kölemiz, hizmetkarımız olur. ( Yahudilerin düşüncesi de aynıdır, ne tuhaf ! )

Osmanlı İmparatorluğunun yıkılma sebepleri

osmanlı imparatorluğu neden ve nasıl parçalandı

Osmanlı İmparatorluğu Çöküş Nedenleri

Rusya Almanya dan geri kalmadı, O da slav ırkının üstünlüğüne vurgu yaptı ve milliyetçiliği körükledi. Milliyetçilik, milletini sevmek kötü birşey değil ama, bunlar işi kafatası avcılığına kadar götürdüler.

Biz efendiyiz, diğerleri köle, hizmetkar, ölseler de kalsalarda bir önemleri yok ! Tam bir faşist Hitler zihniyeti, tam bir kafatasçılık. Sen insanların beynini özellikle gençlerin beynini böyle yıkarsan, gelecekte nasıl bir nesil yetişir ? Nitekim bu faşist eğitim, çok değil 20 yıl sonra Hitlere zemin hazırlayacak ve 2. Dünya Savaşının çıkmasına neden olacaktır.

Bu video da, Osmanlı İmparatorluğu nun Birinci Dünya Savaşı na katılmasının nedenlerini ve Avrupalı sömürgeci ülkelerin Osmanlı İmparatorluğunu nasıl parçaladıklarını ibretle izleyeceksiniz.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=Ov0TtwpQQyU[/embedyt]

Leave a Reply