1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

kolesterol

kolesterol yalanları by araştırmacı yazar ve Üniversite Öğrencisi Zehra Zengin

kolesterol yalanları

Kolesterol Gerçeği

Kolesterol vücut için sinsi bir tehlikedir çünkü damar sertliğini yaratan en önemli nedenlerden biridir. Bu da, kalp ve beyin damarlarında tahribata sebep olur. Kolesterol aynı zamanda yaşam için vazgeçilmez bir yapı taşıdır ve vücut için gereklidir. Kolesterol eksikliği; vücuttaki hormonların yapımı için gerekli olduğundan eksikliğinde pek çok fonksiyon bozukluğu oluşur. Eksikliği, çocuklarda gelişim bozukluğuna neden olur. Doğru olan, sağlıklı bir yaşam için kolesterol seviyesinin kabul edilebilir sınırlarda tutulmasıdır.

Kolesterol Yalanları 1 Kolesterol kötü mü ?

Kolesterol vücut için gerekli bir yapı taşıdır. Toplum içinde yaygın genel kanaatin aksine kolesterol tamamen zararlı bir şey değildir. Aslında vücutta karaciğer tarafından birçok hücre ve hücre içi yapının bileşiminde yer alan, sindirime yardımcı olan, hormonların yapısında ve diğer vücut fonksiyonlarında önemli rol oynayan kolesterol üretilmektedir. Kolesterol olmazsa sinir sistemi fonksiyonu yerine getiremez, sindirim sistemi bozulur, cinsel fonksiyon bozukluğu görülür. Bunun için kolesterolsüz yaşam mümkün değildir. Çocukluk çağındaki beslenme de kolesterolden zengin olmalıdır. Çünkü çocukluk çağında kolesterol eksik olursa gelişme bozukluğu ve zeka geriliği ortaya çıkar. Ancak sağlıklı bir yaşam için kolesterolün düzeyini belli bir seviyede tutmak çok önemlidir.

Kolesterol Yalanları 2 Kolesterol yüksekliği ölümcül mü ?

Kolesterol Masalı

Kolesterol Yalanları

Kolesterol damar sertliği yaratan nedenlerden biridir. Ancak yüksek kolesterolün varlığında mutlak damar sertliği olacak demek değildir. Kolesterolün yüksekliği diğer risk faktörleri varlığında, (genetik, sigara, diyabet, hipertansiyon vs.) daha önemli oranlarda damar sertliğine yol açabilmektedir. Uzun yıllar yapılan çalışmalar, kolesterolün düşürülmesinin damar sertliğinin kontrol altına alınmasında önemli bir fayda sağladığını göstermiştir. Damar sertliğinin en belli başlı etkisi, kalp ve beyin damarlarında oluşan hasar ve sonuçlarıdır.

Kolesterolün değerlerinin kabul edilebilir ölçülerde olması kişinin özelliğine göre değişmektedir. Kişiye, kendisi için normal olan seviyelerin söylenmesi gerekir. Kalp hastalığı kanıtlanmış kişilerde, kötü huylu kolesterol (LDL) değeri 100’ün altında olmalıdır. Kalp hastalığı olmayan ancak yüksek risk faktörleri olan kişilerde de LDL değerinin 100 olması hedeflenir. Ancak kalp hastalığı olmadığı gibi risk faktörleri de bulunmayan kişilerde LDL değerini 130’un altına indirmek gerekli değildir. Kolesterolün; total kolesterol, iyi huylu kolesterol (HDL), LDL ve alt grupları vardır. Bunların seviyeleri ve birbirlerine oranı hastalık gelişmesinde belirleyicidir. En önemli damar sertliği nedeni, HDL’nin düşük olması LDL’nin yüksek olmasıdır. Pek çok parametre içinden en sık söz edilen parametre, LDL seviyesidir. Her kişinin kendine özgü olarak kolesterol seviyeleri değerlendirilmelidir. Kişinin total kolesterolü yüksek ancak HDL’si de yüksekse, LDL yüksekliği için tedavi gerekmeyebilir.

Kolesterol Yalanları 3 kötü kolesterolün nedeni doymuş yağlar mı ?

Yumurta,krema,et,peynir kolesterol değeri yüksek gıdalardır. Doymuş yağ grubunda yer alır. Günümüzde doymuş yağın atardamarlar için tehlikeli olduğu söylenir. Kanıtı deney yapılmasıdır fakat yanlışları vardır hayvansal yağ yerine hidrojenize edilmiş yağ kullanılmıştır.

Doymuş Yağlar ;

Hidrojen bakımından zengindir
Hayvansal gıdalarda bulunur
Günlük %10 geçmemeli
Et,sakatat,süt ve süt ürünleri,kakao yağı,hurma yağı, hindistan cevizi yağı

Kolesterolun yüksek olması hastalık değildir önemli olan yüksek kolesterolun vücuda zarar verip vermediğidir. Fakat kimse bunu sorgulamamıştır.

Kolesterolu yüksek insanlar daha uzun ömürlüdür bunun için çok deney yapmışlar ve hepsinde bu sonuç çıkmış.(KALP KRİZİ GEÇİREN İNSANIN HİÇ DOYMUŞ YAĞ TÜKETMEMESİNE RAĞMEN NEDEN GEÇİRDİĞİ ARAŞTIRILMAMIŞTIR.)

Leave a Reply