1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

fatiha

fatiha süresi 7 ayettir. Adeta Kuran ın özetidir. Fatiha nın birçok anlamı vardır. Kitabın başı, açılış, giriş diye çevireceğiz.

1/FÂTİHA-1: Bismillâhir rahmânir rahîm.

Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adı ile.

1/FÂTİHA-2: El hamdu lillâhi rabbil âlemîn (âlemîne).

Hamd, sadece âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.

1/FÂTİHA-3: Er rahmânir rahîm(rahîmi).

O Rahmân ve  Rahîm olandır.

1/FÂTİHA-4: Mâliki yevmid dîn(dîne).

Ahiret gününün yegane sahibi O’dur.

1/FÂTİHA-5: İyyâke na’budu ve iyyâke nestaîn(nestaînu).

(Allah’ım!) Yalnız Sana kulluk ederiz ve yalnız Senden istekte bulunuruz.

1/FÂTİHA-6: İhdinâs sırâtel mustakîm(mustakîme).

Bizi doğru yola Sen ulaştır.

1/FÂTİHA-7: Sırâtallezîne en’amte aleyhim gayril magdûbi aleyhim ve lâd dâllîn(dâllîne).

O doğru yol (SIRATI MUSTAKÎM) ki; üzerlerine nimet verdiklerinin yoludur. Üzerlerine gadap duyulmuşların ve dalâlette kalmışların (Allah’a ulaşmayı dilemeyenlerin) yolu değil.

Fatiha süresi tefsiri

Hicr suresi 87. ayette ” Biz sana tekrarlanan 7 ayeti ve yüce  Kuranı verdik ver ” Yüce Yaradan. Alimlerin nerdeyse hepsi kastedilen bu ” yedilinin ” Fatiha Suresi olduğunu söyler.

Fatiha Kur’an-Kerim in özetidir. Ve namazın da ayrılmaz bir parçasıdır. Hz. Muhammed Peygamber Efendimiz Fatiha Suresini namazın olmazsa olmazı olarak nitelendirmiştir.

Fatiha süresi meali

Fatiha Suresi tefsiri

Fatiha Suresi fazileti

İsti’aze olmadan Fatiha olmaz değerli kardeşlerim . Nedir İsti’aze ? Euzu Besmele dir. ” Şeytan’dan Allah’a sığınmak ” demektir.

Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm. Türkçesi ” Kovulmuş Şeytan’ın şerrinden Allah’a sığınırım. ”

Bismillahirrahmanirrahîm. Türkçesi ” Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adı ile. ”

Şeytan ‘ın en çok çıldırdığı an, deliye döndüğü an ne zamandır biliyor musunuz kardeşlerim ? Kuran okunduğu zamandır. Şeytanın vesveselerinden uzak durmak istiyorsanız, bunu yapmanız gerek. O yüzden Kuran Ayetlerini okumaya başlarken Euzu Besmele çekip başlanmalıdır.

Nahl Suresi 98. ayet de Yüce Allah der ki ” Kur’an okunduğu zaman kovulmuş şeytandan Allah’a sığının ”.

O yüzden Kuran dan bir ayet okumaya başladığınız zaman Euzu Besmele ile yani ” Allah’a sığınma ” ile başlamak gerekli.

Şeytanın vesveselerine karşı korunma ne demek ? Şeytan seni doğru yol olan Allah, Kuran yolundan saptırmak ister, kötülüklere yasaklara yöneltmek ister. Bundan ancak Allah’a sığınarak korunabilirsin. O seni görünmez bir kalkan , zırh ile adeta sarar ve korur. Ve işte o zaman Şeytan sana bir iyilik yapmış olur ! Ne iyiliği diyeceksiniz. Çok basit. Sizi Yüce olan Allah’a daha çok yaklaştırır ve Allah ile birlikte olmanın, O’nunla birlikte yaşamanın o huzurunu içinizde hisseder ve yaşarsınız.

Besmele nin faziletini daha detaylı öğrenmek için buraya tıklayınız ” BESMELE

Fatiha suresi nin rahman ve rahim açıklaması

Rahman ; özünde merhametli demektir. Merhameti ile tüm varlıkları kuşatan demektir.

Rahim ; işinde merhametli demektir. Gördüğünüz gibi merhametin sahibi Allah’tır.

Bizler , Allah’ı azap verici, cezalandırıcı olarak görürsek ve herkese de özellikle küçük çocuklarımıza cehhennemde yanarsın demek, Yüce Yaradanı böyle gösterip korkutursak hata etmiş oluruz. Yüce Allah’ın bağışlayıcı, merhametli, şefkatli, esirgeyen olarak tanıtmalıyız.

Fatiha suresi hamd anlamı

Hamd ; övgü ve övülme demektir. Hamd şükür etmek demektir. Allaha verdiği nimetler için şükretmemiz gerekir. Yüce Allak Kuran da ” Ne kadar da az şükrediyorsunuz ” dye insanoğluna sitem etmektedir.

Hamd yani övgü sadece Allah a yapılır, Övgü ve övülmeyi hakeden Yüce Rabbimizdir. Övgü Allah’a mahsustur ve sadece Allah içindir.

Fatiha suresi kulluk etmek ve yardım istemek

Sadece sana kulluk ederiz demek, tevhid inancıdır. Allahın tek olduğunu , eşi benzeri olmadığını ve sadece ona kulluk edileceğini beyan etmek, kabul etmektir. Ve sadece Allah tan yardım istenir, sadece Allah tan dilekte bulunulur. Türbelerden, şeyhlerden, gavslardan, peygamberlerden dilekte bulunmak, ŞİRK tir ve Allah’ın affetmeyeceği tek günahtır.

Sırat ı müstakim , Sırat Köprüsü ve anlamı

Sırat – müstakim ; doğru yol, hidayete giden yol, kurtuluşa giden yol, hidayet yolu , KURAN ‘ın yolu demektir.

Toplumun en çok yanlış bildiği konulardan birisi de budur. Ahirette cennete varmak için sırat köprüsünden geçilir, eğer kurban kesersen, sırat köprüsünü kurbanın üstünde geçersin, köprüden düşersen cehenneme düşersin. Sırat köprüsü kıldan ince, kılıçtan keskinmiş vs… Saçma sapan rivayetler, sanki gidip görmüşler gibi anlatırlar. İşte size gerçek, işte size Kuran da yazan gerçek !

Sırat burası, bu yaşadığımız dünya değerli kardeşlerim. Şu an hepimiz sırattan geçiyoruz. Bu dünya imtihan dünyası, yapıp ettiklerimizin neticesini de ahiret dedğimiz öteki dünyada ceza yada mükafat olarak alacağız.

Allahtan namazlarınızda, dualarınızda ; Allah’ın sizlere hidayet yolunu , doğru yolu göstermesini, size rehber olmasını isteyin , kardeşlerim. Allah hidayet için dua etmenizi, hidayeti ondan istemenizi dile getiriyor. ” Ben hidayeti isteyene veririm ” diyor, önce Allahtan istemek lazım.

Kuran yüce Allah ın bizlere en büyük nimetidir, ihsanıdır. Unutmayın mükafat hak edene verilir. Ahirette mükafat isteyenler, bu dünyada sadece ama sadece KURAN a sarılmalı ve onun ilkelerine göre hayatını yaşamalıdır ki, yarın ahirette mükafat beklemek için yüzü olsun. Bizler karıncalar gibiyiz, yaz gibi bu dünyada çalışacağız, iyilik yapacağız, Allah ın emirlerine uyacağız ki, kışın yani ahirette rahat edelim, yapıp ettiklerimizin meyvesini yiyelim.

Fatiha Suresi nin genel mesajları

  1. Günlük hayatta her işinize besmele yani yüce Allah ın adı ile başlayın ki, işinizde hayır ve bereket bulasınız.
  2. Sadece ve sadece Allahtan yardım isteyin ve dilekleinizi araya hiçbir aracı koymadan ondan isteyin. Şeyhler, şıhlar, türbeler den yardım ve istekte bulunmak, unutmayın ŞİRK tir ve kafir olmanıza neden olur. Aman dikkat kardeşlerim, Allah ın tek affetmeceği suç ” ŞİRK ” tir. UNUTMAYIN ! . Allah tan birşey isterken ” BİZ ” diye isteyin. ” BEN ” diye istemeyin, sadece kendinize müslüman olmayın. Kendin için ne istiyorsan. müslüman din kardeşlerin içinde aynısını istemelisin. İstekte bulunurken DÜNYA NİMETLERİ ne dikkat et, dünya nimeti isteyenin ahiret nimeti pek olmaz. Dikkatli olun kardeşlerim. Kişisel fikrimi burada söylemek istiyorum. Dünya nimetlerine bir insan ne kadar çok sarılırsa, ne kadar isterse, ALLAH tan da o kadar uzaklaşır kardeşlerim. Bu 2 uçlu bir köprü. Köprünün bir tarafında ” YÜCE ALLAH ”, öbür tarafında ” DÜNYA NİMETİ  ”. Dünya nimetine doğru koşarsan Yüce YARADAN dan uzaklaşırsın. Karar senin. Allah tan dilekte bulunurken dikkatli ol !
  3. Doğru yol, KURAN YOLU dur, Ayrılmayın ki, hidayete eresiniz.

Leave a Reply