1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Birinci Dünya Savaşı

Birinci Dünya Savaşı Çıkış Nedenleri ; Balkan Harbi döneminde, 1912 yılı sonunda toplanan Birinci Londra Konferansı, Balkan İttifakı Devletleri Avrupa Türkiyesini paylaşmışlar fakat bu onlara yetmemiş ve gözlerini Asya ve Afrikadaki Osmanlı topraklarına dikmişlerdi. Rusya Doğu Anadoluyu, İngiltere Basra Körfezini ve Arap Eyaletlerini, Fransa da 1861 de yaptığı gibi Lübnan a asker çıkaracak ve Suriyeyi işgal edecekti. Almanya da kendisine bir pay istedi fakat ingilizler buna yanaşmadı. 1. Dünya Savaşının çıkmasının nedeni işte bu daha çok toprak ve sömürge edinme hırsı, açgözlülükdü. Aralarında anlaşamayınca 1. Dünya Savaşı çıktı.

1. Dünya Savaşı

Birinci Dünya Savaşı Nedenleri

Alman İmparatorluğu Büyükelçisi Wangenheim ın söylediklerine bakın ” Mezopotamya ile Mersin ve İskenderun u alacağız. Aklı başında olan Türklerin de kaderlerine razı geleceklerini şimdiden biliyorum.” bu ne küstahlık, görüyorsunuz. Oysa Abdülhamid döneminde olsun, İttihat Terakki döneminde olsun Almanya ile yakınlaştık ve onları dost bildik. Bu cihanda Türk e Türk den başka dost yok !

Almanlar milliyetçilik akımlarını körüklediler. Cermen ırkını, üstün ırk olarak gördüler ve dedilerki ; Biz dünyanın efendileriyiz, diğer milletler ancak bizim kölemiz, hizmetkarımız olur. ( Yahudilerin düşüncesi de aynıdır, Yahudiler kendilerini Allah katında üstün insanlar olarak görür ve diğer milletlerin onlara hizmet etmesi için yaratıldığına inanırlar.

Ne tuhaf değil mi ! ) Peki bu neyi gösteriyor ? Biliyorsunuz Birinci Dünya Savaşı na Almanya ile müttefik olarak birlikte girdik, aynı safta savaştık. Demek ki 1. Dünya Savaşı ndan galip çıksaydık bile, bu sefer Almanyanın sömürgesi olacaktık. Yani Osmanlı nın kurtuluşu yoktu.  Ama İngiliz ama Alman bizi yutup parçalayacaktı, bu bizim kaçınılmaz sonumuzdu. İşte Atatürk ü bu yüzden sevmezler. Atatürk çıktı ve bu planların hepsini suya düşürdü.

Birinci Dünya Savaşı sebepleri ve sonuçları

Ey Türk evladı, bugün özgürce yurdunda gezebiliyorsan, anan-bacın ırzını namusunu koruyabiliyorsa, bunu Atatürk ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Bu konuyu kurtuluş savaşı bölümünde detaylı olarak ele alacağız.

Almanlar hep kendi sonlarını, hem de Osmanlının sonunu hazırladı.

Rusya Almanya dan geri kalmadı, O da slav ırkının üstünlüğüne vurgu yaptı ve milliyetçiliği körükledi. Milliyetçilik, milletini sevmek kötü birşey değil ama, bunlar işi kafatası avcılığına kadar götürdüler.

Biz efendiyiz, diğerleri köle, hizmetkar, ölseler de kalsalarda bir önemleri yok ! Tam bir faşist Hitler zihniyeti, tam bir kafatasçılık. Sen insanların beynini özellikle gençlerin beynini böyle yıkarsan, gelecekte nasıl bir nesil yetişir ? Nitekim bu faşist eğitim, çok değil 20 yıl sonra Hitlere zemin hazırlayacak ve 2. Dünya Savaşının çıkmasına neden olacaktır.

Birinci Dünya Savaşı Öncesi Milliyetçilik Akımları

birinci dünya savaşı izleri

Birinci Dünya Savaşı

Bu arada İngilizler Anglo-Sakson ırkının üstünlüğünü vurgulamaya başladılar. Buna gerek yoktu aslında, zaten bütün dünayaya yayılmış ve sömürü düzenini kurmuşlardı.

Fransa farklı bir yol izledi. Yıllarca Almanlar ile savaştıkları için ( Bakınız Protestanlık ), Hristiyanlığı, katolikliği yayma ve misyonerlik faaliyetleri ve sömürü için Asya , Afrika topraklarına gözünü dikti.

Cehalet den beslenen, batılı sömürgeci güçler ve zihniyetler, ne yazık ki bütün dünyanın sonunu hazırladı.

Arapların Gözünden 1. Dünya Savaşı Belgeseli

Sizlere 3 bölüm halinde yayınlanan, Arapların gözünden Birinci Dünya Savaşı belgeselini izlemenizi tavsiye ederim.

Bu ilk bölümde İngiliz ve Fransız sömürge güçlerinin, Kuzey Afrika da ( Tunus, Fas, Cezayir, Libya ) milyonlarca arap insanlarını nasıl silah altına aldıklarını, arapların nasıl savaşmaya zorlandıklarını, cephede ön saflara sürülüp nasıl piyon gibi kullanıldıklarını izleyeceksiniz.

Üçüncü bölümde ise, Batılı Emperyalist güçlerin, Ortadoğuyu menfaatleri uğruna nasıl parçaladıklarını, Osmanlı İmpatorluğu nun topraklarına nasıl aç kurtlar gibi saldırdıklarını izleyeceksiniz.

Leave a Reply