1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Besmele

Besmele ve anlamı nedir ?

Bismillahirrahmanirrahîm. Türkçesi ” Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adı ile. ”

Besmele nedir ?

Besmele ile işe başlayın

Besmelenin önemi

Besmelenin fazileti ; Besmelenin harf sayısının 19 olması ve Müddessir Suresi 30. ayette Cehennem Meleklerinin sayısının 19 olması, Besmelenin ” Cehennem Ateşinden Koruyuculuğu ” özelliğini taşıdığı kanaatindeyiz. O yüzden besmeleyle başlanılan her iş bizi cehennem ateşinden uzaklaştırır.

Besmelenin bir diğer önemi ise, besmeleyle başlanılan her iş, Allah adı anılarak yapıldığı için hayırlara vesile olur, bol ve bereketli olur.

Ve unutmayalım Allah adı anılmayarak kesilen hayvanlar, mundar olur, yenilmesi helal değildir. Biliyorsunuz Yüce Kitabımız Kuran a göre yenilmesi haram olan 4 yiyecek vardır. Nahl Suresi  116 ayet der ki ; Ölü eti, Kan, Domuz eti ve Allah tan başkası adına kesilmiş hayvan etinin yenmesi yasaktır, haram kılınmıştır.

Euzu Besmele nin fazileti

Besmelenin tefsiri

Besmelenin fazileti

İsti’aze olmadan Fatiha Suresi olmaz değerli kardeşlerim . Nedir İsti’aze ? Euzu Besmele dir. ” Şeytan’dan Allah’a sığınmak ” demektir.

Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm. Türkçesi ” Kovulmuş Şeytan’ın şerrinden Allah’a sığınırım. ”

Bismillahirrahmanirrahîm. Türkçesi ” Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adı ile. ”

Şeytan ‘ın en çok çıldırdığı an, deliye döndüğü an ne zamandır biliyor musunuz kardeşlerim ? Kuran okunduğu zamandır. Şeytanın vesveselerinden uzak durmak istiyorsanız, bunu yapmanız gerek. O yüzden Kuran Ayetlerini okumaya başlarken Euzu Besmele çekip başlanmalıdır.

Nahl Suresi 98. ayet de Yüce Allah der ki ” Kur’an okunduğu zaman kovulmuş şeytandan Allah’a sığının ”.

O yüzden Kuran dan bir ayet okumaya başladığınız zaman Euzu Besmele ile yani ” Allah’a sığınma ” ile başlamak gerekli.

Şeytanın vesveselerine karşı korunma ne demek ? Şeytan seni doğru yol olan Allah, Kuran yolundan saptırmak ister, kötülüklere yasaklara yöneltmek ister. Bundan ancak Allah’a sığınarak korunabilirsin. O seni görünmez bir kalkan , zırh ile adeta sarar ve korur. Ve işte o zaman Şeytan sana bir iyilik yapmış olur ! Ne iyiliği diyeceksiniz. Çok basit. Sizi Yüce olan Allah’a daha çok yaklaştırır ve Allah ile birlikte olmanın, O’nunla birlikte yaşamanın o huzurunu içinizde hisseder ve yaşarsınız.

Leave a Reply