1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Antimadde

Antimadde nedir ? by written of araştırmacı ve öğrenci Ömer Eltimur

Antimadde nedir

Antimadde nedir ?

Anti madde bir fikir bir düşünce bir tez bir kuram değildir.
Fiziksel bir olgudur var olduğunu biliyoruz gözlemleyebiliyoruz hatta kendi yaptığımız tesislerde de belli miktarlarda antimadde üretebiliyoruz.

Antimaddeyi 1928 yılında ilk keşfeden bilim adamı Paul Dirac’dır.

Anti-madde bizim bildiğimiz anlamda ki maddenin enerji yükü anlamında ki zıttıdır.

Antimadde ve Quantum Fiziği

Bugün bildiğiniz anlamda temel elementlerin istisnasız  hepsi atomlardan oluşur ve atomun temel yapısı da proton nötron ve çekirdeğin etrafında dönen elektronlardan oluşur. Bazı insanlar antimaddeyi bunun tersi zannederler yani atomun çekirdeğinde nötronlar ve elektronlar var, çekirdeğin etrafında ise protonlar var zannederler, hiç alakası yoktur. Anti-madde yapı olarak bildiğimiz madde ile birebir aynıdır sadece taşıdıkları elektriksel açısından farklıdır.

Bir örnek ile konuyu pekiştirmeye çalışalım. Madde ve anti-madde ayrılmaz ikilidir. Kimsenin bunları ayırmaya gücü yetmez. Cern Deneyleri ilgili youtube üzerinden de videolara ulaşabilirsiniz. Düşünün ben bir maddeyim ve yanımda benimle bitişik gezen ikiz kardeşim anti-madde var. Uzaktan bakan bir gözlemci benimle ve ikiz kardeşim anti maddeli Ömer arasında hiçbir fark göremeyecek çünkü yapı olarak zaten ikiziz ve aynıyız.

Madde ve anti-madde iç içe geçemez , birleşemez hep yan yana olmak zorundalar. Eğer birleştirmeye kalkarsak,
Atom bombası büyüklüğünde bir patlama meydana gelir. Çünkü madde anti madde ile birleşirse saf enerji ortaya çıkar.

Antimadde hayatımızda heryerde

Anti-madde hayatımızı her yerinde var. Güneşten gelen ışınlarda, yediğimiz besinlerde bile.

Antimadde ile ilgili gelecek planları

İnsanoğlu sınırsız ve temiz enerji elde etmek için kolları sıvamıştır. Cern Deneylerinde antimadde üzerinde yapılan deneyler göstermiştir ki, gelecekte makul ve depolanabilecek miktarlarda antiimadde üretebilirsek bunu temiz enerjiye dönüştürebiliriz. Bu da bize karbon bazlı enerji kullanımının azalması ve temiz enerji olarak geri dönecektir. Gelecekte nükleer santraller değilde antimaddeye dayalı santraller kurabilirsek, çok düşük miktarlarda maliyetler ile üstelik nükleer tehlike olmaksızın, temiz enerji elde edebiliriz.

Antimaddeye dayalı enerji santrallerinin Küresel Isınmaya da olumlu katkılar sağlayacağı aşikardır.

Leave a Reply