1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Alkolün fayda ve zararı

Alkolün fayda ve zararı nedir ?  Alkol haram mı ? İslam Dininin alkole bakışı nedir ? by written of araştırmacı yazar Zeynep Sude Önal

Alkolün fayda ve zararı üzerine yapılmış bilimsel araştırmalar

Alkolün fayda ve zararı nedir

Alkolün fayda ve zararı üzerine bir araştırma

Az miktarda içilen alkolün faydası var mıdır ? Varsa nelerdir ?

Alkolün az bir miktar olsa da kemiklerin yapısını güçlendirdiği ispat edilmiştir. Ayrıca vücutta bağışıklık sistemini uyarıp, hızla aktif harekete geçirir. Alkol ayrıca vitaminlerin bağırsaklarımız tarafından emilimini kolaylaştırır.

Alkol fermente bir ürün olduğu için , tıpkı yoğurt gibi zehirli ve salgın ishallerde kullanılabilir. Ayrıca vücudumuza giren virüslerin etkisini kaybetmesinde de etkin rol oynar.

İsveçli bilim adamlarına göre az bir şekilde kullanılan Alkol Kalp hastalıkları ile Felç geçirme riskini %5 oranında azaltmada etkili olduğu açıklanmıştır.Vücuttaki damarları genişleterek kan akışını hızlandırdığı bilinmektedir. Soğuk havalar da sıcak hissettirir üşüme hissini azaltır. Alkol bazı durumlar da vücuttaki tansiyonun dengelenmesine yardımcı olabilir.

Alkolün diş ağrısına iyi geldiği ve ağrı kesici etkisi yarattığı gözlemlenmiştir. Alkol ayrıca uykusuzluğu gidermede de etkilidir.

Alkolün fayda ve zararı üzerine çok sayıda araştırma yapılmıştır. Alkolün yararları diye sıralanan şeylerde acaba doğruluk payı var mı?

Sürekli alkol alan insanların, vücutlarına verdikleri zarar zaten biliniyor. Peki arada sırada içki içen insanlar acaba vücutlarına zarar veriyor mu ? Az miktarda alkolün sağlığa yararı olup olmadığına ilİşkin araştırmalar o kadar az ki.

Bu konudaki ilk araştırmalardan biri 1979’da, veriye dayalı tıbbın babası olarak görülen Archie Cochrane tarafından yapılmış. O ve arkadaşları ABD, Avustralya ve İngiltere de dahil 18 gelişmiş ülkede kalp hastalıklarından ölüm oranlarının farklı olmasının ardında yatan nedenleri araştırdı. Cochrane, alkol miktarı ile kalp damarlarında yağ birikmesi arasında ters bir bağlantı tespit etti. Yani alkol miktarı arttıkça damarda yağ birikmesine bağlı kalp hastalıklarında bariz bir azalma vardı. Cochrane, alkolün kendisinden ziyade, içerdiği aromatik (şimdilerde antioksidan olarak ifade edilen) bitki kökenli diğer bileşimlerin bu etkide bulunduğu sonucuna vardı.

1986’da yapılan bir başka araştırmada ise ABD’de 50 bin erkek doktorun beslenme alışkanlıkları ve sağlık durumları iki yıl boyunca gözlendi. Daha fazla alkol tüketen doktorlarda, beslenme alışkanlıklarından bağımsız olarak daha az kalp ve damar hastalıkları görüldü.

Yine erkek doktorlar üzerinde 2000 yılında yapılan başka bir kapsamlı çalışmada ise az miktarda alkol tüketimi ile kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler arasında ‘U’ şeklinde bir bağlantı görüldü. Günde 1 standart içki içen doktorların, haftada 1’den az içenlere kıyasla 5,5 yıl süren araştırma boyunca ölme ihtimali daha azdı.

2005’te yine sağlık çalışanları arasında yapılan başka bir araştırmada (bu kez 32 bin kadın, 18 bin erkek) içki içenlerin bu alışkanlığının sadece kalp krizi riskini değil, genel fizyolojik sağlıklarını nasıl etkilediğine bakıldı. Haftada üç-dört kez bir-iki bardak alkol alan kişilerde kalp krizi riskinin daha düşük olduğu görüldü. Bunun, iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü, diyabet riskini gösteren hemoglobin A1c ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan fibrinojen üzerinde alkolün yararlı etkilerinden kaynaklandığı sonucuna varıldı. Bu üç faktör, kalp ve damar hastalıkları ile diyabet habercisi olan anormalliklerin ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Alkolün bu faktörlerin dengesini iyi yönde değiştirici etkisi olabileceği düşünülüyor. Alkolün bu etkisi, beyinde kan pıhtılaşması sonucu felç ve genel olarak ölümler üzerinde de etkili olduğu görüldü.

Bütün bu araştırmalar bizlere şunu gösteriyor ; Allah yüce kitabımız Kuran da ” Biz herşeyi bir ölçü ile yarattık ” der. Herşeyin azı karar çoğunun zarar olduğunu söyler. Bu araştırmalar alkol tüketiminde aşırıya kaçılmadığı takdirde alkolün bir sorun yaratmayacağını, tam aksine faydası olabileceğini fakat bir sınırın olduğunu işaret etmektedir. Bizlerin irademize hakim olup bu mutlak sınırı geçmememiz gerektiğini vurgulamaktadır.

Fakat bu araştırmalarda şunu unutmamak gerekir, Alkol tek başına yarar sağlamaz, daha başka sağlıklı beslenme ve egzersizler de mutlaka yardımcı etkenler olarak düşünülmelidir. Optimum fayda için, az alkol alan insanlar, aynı zamanda düzenli egzersiz yapmalı, beslenmesine de dikkat etmeli.

Alkolün fayda ve zararı ; İçkinin insan sağlığına olan zararları neler ?

Alkolün fayda ve zararı sağlığımız açısından

Alkolün fayda ve zararı karaciğere etkisi ile ilgili araştırmalar

Alkolün en büyük zararı karaciğeredir. Çünkü vücuttaki toksinleri atan organımız karaciğerdir, tüm zehirler orada birikir. Ayrıca beyine de çok büyük zararı vardır.  Alkol insanın hareket kabiliyetini ve düşünme yetisini azaltır yada ortadan kaldırır. Yani en net tabir ile insanı insan yapan, Allah’ın bize vermiş olduğu en büyük nimet olan AKIL dan yoksun hale düşeriz.

Daha başka sağlığımızla ilgili bir sürü problemler yaratır ;  Uyku bozukluklarına neden olur. Göz sinirlerini tahrip eder ve görme bozukluklarına sebep olur. Mide ve yemek borusunu tahriş eder, gastrit ve ülser gibi hastalıklara zemin hazırlar.

Alkol kullanan insanlar, kullanmayanlara nazaran kansere yakalanma riskleri daha yüksektir.

Hamile hanımların kesinlikle alkolden uzak durması gereklidir, anne karnındaki bebeğe, fiziksel ve zihinsel olarak son derece ciddi zararlar verir. Hanımlar hamile kalmaya karar verirlerse en az iki ay önceden, alkol alımını bırakmalı.

Alkol ile antibiyotik alımı kesinlikle yapılmamalı. Hele alkol ve uyuşturucu alımı, ölümle bile sonuçlanabilir.

Alkolün fayda ve zararı ; Alkol ile bağlantısı olan hastalıklar

Alkol alımı  siroz a neden olmakta , ayrıca ağız, burun, gırtlak, mide, kolon kanseri, ve kadınlarda meme kanseri riskini de artırmaktadır. Dünyada kanserden ölümlerin yüzde 4 – 30 u alkol kaynaklıdır.

Toplamda 200 den fazla hastalığın alkol ile dolaylı yada dolaysız bağlantısı vardır.

Alkolün fayda ve zararı ; İslam Dini açısından alkole bakış

Kuran da haram olan yiyecekler Bakara Suresi 173. ayet de açıkça belirtilmiştir;

“Allah size sadece ölmüş, kanı, domuz etini ve Allah’dan başkası putlar ve şahıslar adına kesileni haram kıldı. Fakat kim de mecbur kalırsa,istekli olmayarak ve sınırı aşmadan sırf ölmemek için yerse ona hiçbir günah yoktur. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.”

Yine Kuran da Maide Suresi 90.ayet de Yüce Yaradan der ki;

“Ey îmân edenler! İçki, kumar, putlar ve kısmet çekilen fal okları hep şeytanın işinden birer pisliktir, ondan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. Şüphesiz şeytan, içki ve kumarla, aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz, değil mi?”

Nahl suresi 67.ayet de ise Allah der ki;

“Hurma ve üzüm gibi meyvelerden hem içki hem de güzel gıdalar edinirsiniz. İşte bunlarda da aklını kullanan kimseler için büyük bir ibret vardır.”

Bakara suresi 219.ayet de ise Yüce Allah der ki;

“Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar: De ki; ‘Onlarda büyük günâh ve hem insanlar için bazı faydalar vardır. Fakat günahları, faydalarından daha büyüktür…”

Nisa Suresi 43.ayet de Allah der ki;

“Ey iman edenler! Sarhoş olduğunuz zaman ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünup olduğunuz zaman da eğer yolcu değilseniz, gusledinceye kadar namaza yaklaşmayın.”

Gördüğünüz gibi Bilim Ve Kuran aynı şeyleri dile getirmektedir.

Alkolün zararlı etkilerine dair veriler oldukça sağlam, ama yararları konusundaki iddialara biraz daha sorgulayıcı bakmak gerekir kanaatindeyim.

Toplum Bilinçlendirme Platformu & Kuran Aydınlanma Hareketi işbirliği ile,

Leave a Reply