1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Adem çocukları nasıl çoğaldı

Adem çocukları nasıl çoğaldı by written of eğitimci araştırmacı yazar Kemal Kamil Kapıcıoğlu

Ateist soruları Hz Adem çocukları nasıl çoğaldı ? Hz Adem in çocukları birbirleriyle mi evlendi ? Kardeşler birbiri ile nasıl evlenebilir ? Bu islam dinine aykırı değil mi ? İslam akraba evliliğini yasaklamıyor mu ? İnsanlar Adem ve Havva dan çoğaldıysa çinli, arap, beyaz tenli, kızılderili, eskimo, zenci vs. aynı anne babadan bu kadar ırk nasıl oluştu ?

[wdi_feed id=”1″]

Adem çocukları nasıl çoğaldı ? Kardeşler birbiriyle mi evlendi ?

adem çocukları nasıl çoğaldı

Ateist Soruları Hz Adem çocukları nasıl çoğaldı

Gençler neden ateist ve deist oluyor ? Son günlerdeki haber ve makale başlıklarında bu soru çok gündeme geliyor.  Bunun nedenlerini bir sonraki yazımızda detaylı bir şekilde inceleyeceğiz ama bu yazımızda da kısaca değinelim.

Ateist ve deist internet web sitelerini gezdiğinizde bu soruları göreceksiniz ? İslam dinini bilmeyen, Kuran okumayan ateist ve deist insanların bu tür soruları sorması gayet normal. Çünkü kendisini din adamı, ulema, tarikat lideri, ilahiyatçı vs. olarak tanımlayan birçok din tüccarının söyledikleri akıl ve bilime ters. Ateizme ve deizme kayan insanların özelliklerine bakıyorsunuz, hepsi nitelikli eğitimli sorgulayan aklını kullanan bilime önem veren insanlar. Bu din tüccarlarının sözlerinin ve yaptıklarının saçma sapan şeyler olduğunu görüyorlar ve Allah’ı yada İslam Dinini ret ediyorlar. İşte içine düştükleri yanılgıda bu noktada. Ne yazık ki İslam Dinini bu şarlatan Din Tüccarlarının yaptıkları zannediyorlar. Oysa ” Mükemmel olan İslam Dinidir. İnsanlar değil. ” İnsanların yaptıklarına bakıp İslam Dinini yargılamak , aklı kullanmamak, kolaycılığa kaçmak, kendi acizliğine bahane uydurmaktır. İslam ile şereflenen Cat Stevens ( Yusuf İslam ) ın sözünü sizlere hatırlatmak isterim,

”Eğer İslamı Kuran’dan değilde müslümanlardan öğrenseydim, Eğer Kuran’dan önce müslümanları tanısaydım, Asla müslüman olmazdım.”

Eğer sizler dininizi bilmezseniz, Kuran okumazsanız, tabii ki şarlatan din tüccarlarının ekmeğine yağ sürersiniz. Zaten 21 yüzyıl Türkiye sinde akla bilime önem veren gençlerin sayısı oldukça az. Eğer bu aklını kullanan genç azınlık, ateizme ve deizme kayarsa, İslam Dinimiz kimlerin eline kalacak dersiniz ! Ne yazık ki Cahillerin ve Din Tüccarlarının !!!

Kamer suresi 22. ayet de Allah der ki ” Bu nedenle biz Kur’ân’ı okuyup anlamanız, öğrenmeniz,ve öğüt almanız için kolaylaştırdık, neden düşünüp, kafa yorup öğüt almazsınız ? ”

Muzzemmil suresi 4. ayet de Allah der ki ” Kur’an’ı ağır ağır, üzerinde düşüne düşüne oku ! ”

Gençler ! Allah Kuran’ı kolaylaştırdığını söylüyor. Önce alın Kuran’ı elinize ( tabii ki Türkçe Kuran ) yavaş yavaş , ağır ağır, anlaya anlaya, özümseye özümseye, sindire sindire okuyup anlamaya çalışın. Kuran nasıl okunmalı diye önümüzdeki günlerde bir yazımız daha yayınlanacak. Orada bu konuyu detaylı bir şekilde anlatacağız.

ateist sorular Irklar nasıl oluştu

Ateist soruları Adem çocukları nasıl çoğaldı değişik ırklar inançlar nasıl oluştu

Ben ateist ve deist insanlara fazla kızamıyorum. Çünkü hep önlerine kötü örnekler çıkmış, İslamı bu şahısların tekelinde zannetmişler ve Sırat-ı Mustakim ( Allah a ulaştıran doğru yol ) den ne acıdır ki sapmışlar. Bu insanların İslam dinine inanın hiçbir zararları dokunamaz, zararı sadece kendilerine. İslam Dinine zarar verenler bilerek gerçeği gizleyenler bunlara zaten kafir diyoruz fakat bana göre İslam’a en büyük darbeyi vuranlar, yarım yamalak bilgi sahibi olan müslüman kardeşlerim ! Bu kardeşlerim Kuran’ı doğru düzgün okumadan, sağdan soldan duydukları, okudukları eksik bilgilerle, Kuran ve İslamı savunan şövalye kılığına giriyorlar fakat İslama kıt bilgileri ile çok zarar veriyorlar. Sizleri tüm kalbimle temin ederim ki, ateist ve deist insanların hemen hemen hepsi okumuş tahsilli insanlar, İslam dinini bu şövalyeliğe soyunan müslüman din kardeşlerimden çok daha iyi biliyorlar. İnsan ateist ve deist neden olur biliyor musunuz ? Daha öncede söyledim, bu insanların kafalarında birçok soru var, bu insanlar düşünen, sorgulayan, akla ve bilime önem veren insanlar. Onların sorularına akıl ve bilimi kullanarak cevap vermek zorundasınız. Aksi takdirde onları asla ama asla ikna edemezsiniz. Karşılarına sorularının cevaplarını verebilecek aynı nitelikte dindar ve alim insanlar çıkmadığı sürece asla ikna olmazlar.

Ateist soruları Adem çocukları nasıl çoğaldı ? Hz Adem’in çocukları nasıl evlendi ?

Şimdi iyi niyetli ama yeterli bilgiye sahip olmayan kardeşlerimin, İslam’a ne kadar büyük kötülük ettiklerine, Ateist deist vs mensup insanların İslam’a belki de kalbi ısınacak iken, soğuyup uzaklaşmalarına neden olabilecek   yaptıkları hatalara somut bir örnek vermek istiyorum.

İnternet de dolaşırken https://forum.memurlar.net/konu/1382357/ web sitesinde bir yazı okudum. Konu ateist soruları Hz Adem çocukları nasıl çoğaldı. Ve kardeşimiz ateistleri ikna etmek için bakın ne diyor;

İnsanı anasız ve babasız yaratmaya kudreti yeten, Hz İsa’yı babasız dünyaya getiren yüceler yücesi Allah Hz Havva’dan iki batında yarattı. Birinci batında Habil ve kız kardeşi, İkinci batında Kabil ve kız kardeşi yaratıldı. Birinci batında olanla ikinci batında olanların evlendirilmesi emredildi. Yani aynı batında olanların evlenmesini istemedi Cenab-ı Allah.

Hz adem ve havvadan geliyorsak bu kadar ırk nasıl oluşmuş

Hz Adem çocukları nasıl çoğaldı ?

Ey benim güzel kardeşim ! Kuran da nerede yazıyor bu anlattıkların ? Biliyorum iyi niyetlisin, İslamı savunmak istiyorsun ama hurafeler ile uydurma hadisler ile İslam izah edilemez. İslam Dininin yegane kaynağı KURAN dır. İnsanları kurtarmak isterken, onları daha da dinden uzaklaştırıyorsun. Bu sefer ateist ve deist insanlar şöyle diyor ” Kendine dindarım diyen semavi dinlerin mensupları, daha kendi kitabını kendi dinini bilmiyor. Bak sorularımıza saçma sapan yanıt veriyorlar. Tanrı yok, Din yok. Biz haklıyız” diyorlar.

Ali İmran Suresi 66. ayetinde Allah der ki ” Haydi biraz bilginiz olan şey hakkında tartıştınız, ya hiç bilginiz olmayan şey hakkında niçin tartışıyorsunuz? ”

İsra suresi 36. ayet de Allah der ki ” Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın bir konuda sakın fikir ileri sürme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur. ”

Ateist soruları Adem çocukları nasıl çoğaldı sorusuna yanıt aramak için, Şimdi ilgili ayetlere bakıp anlamaya çalışalım

Şimdi izin verirseniz asıl konumuza geçelim ve ateist soruları Hz Adem çocukları nasıl çoğaldı ? Kaynağımız sadece ve sadece Kuran olmak üzere izah edelim.

Nisa Suresi 1 ayet

1.yâ eyyuhâ: ey
2.en nâsu: insanlar
3.ittekû: takva sahibi olun
4.rabbe-kum(u): Rabbinize karşı
5.ellezî: o ki
6.halaka-kum: sizi yarattı
7.min: … den, …dan
8.nefsin: nefs, can, varlık, tür, ruh,
9.vâhidetin: bir tek, ilk
10.ve halaka: yarattı
11.min-hâ: ondan, ilk eş nereden yaratıldıysa yine oradan, ilk eşin yaratıldığı aynı yerden,
12.zevce-hâ: onun eşini, çiftini, zıttını
13.ve besse: yaydı, türetti
14.min-humâ: onlardan, ilk yarattığı yerden, ilk yarattığı şeyden
15.ricâlen: erkekler
16.kesîran: birçok, çok sayıda
17.ve nisâen: kadınlar

Ayete dikkat ederseniz Allah çok sayıda erkekler ve çok sayıda kadınlar yarattığını söylüyor. Sadece Adem i yarattım, sonra da eşini yarattım demiyor. İlk insan Adem i ve eşini yarattıktan sonra, yine aynı yerden yada şeyden daha birçok erkek ve kadın yarattığını söylüyor. Kanıtlarımıza ve ayetlerimize devam edelim.

Araf Suresi 11 ayet

1. ve : ve
2. lekad : andolsun ki
3. halak-nâ-kum : sizi, sizleri biz yarattık
4. summe : sonra
5. savver-nâ-kum : size, sizlere suret (şekil) verdik
6. kul-nâ : biz dedik
7. li el melâiketi : meleklere
8. uscudû : secde edin
9. li âdeme : Âdem’e
10. fe : o zaman, böylece
11. secedû : secde ettiler
12. illâ : hariç, …’den başka
13. iblîse : iblis, şeytan
14. lem yekun : olmadı
15. min es sâcidîne : secde edenlerden

Araf suresi 11 ayet de ise Allah sizi, sizleri diyerek çoğul kullanıyor. Devam edelim,

Ali İmran suresi 33 ayet

1. inne allâhe : muhakkak ki Allah
2. istafâ : seçti
3. âdeme ve nûhan : Hazreti Âdem ve Hazreti Nuh
4. ve âle ibrâhîme : ve Hz. İbrâhîm’in ailesini
5. ve âle imrâne : ve İmrân ailesini
6. alâ el âlemîne : âlemlerin üstüne

Ali İmran suresi 33. ayet de Allah Hz Adem’i seçtiğini söylüyor. Değerli kardeşlerim, seçim olabilmesi için birkaç alternatif, birkaç kişi daha olmalı değil mi ? Olmalı ki içlerinden birini seçelim ! Bu kadar açık bir ayet olabilir mi? Tabii ki Aklını kullanana ve görmesini bilene !! Neyse devam edelim,

Hz Adem çocukları nasıl çoğaldı ? Kuran ayetleri ışığında açıklaması

Hucurat suresi 13 ayet

1. yâ eyyuhâ : ey
2. en nâsu : insanlar
3. innâ : muhakkak ki biz
4. halaknâ-kum : yarattık sizi
5. min zekerin : erkek
6. ve unsâ : ve kadın, dişi
7. ve cealnâ-kum : ve sizi kıldık, yaptık
8. şuûben : şube, neseb, aynı soya mensup topluluk, milletler, kavimler,ırklar, türler, halklar
9. ve kabâile : ve kabileler
10. li teârefû : tanışmanız için, birbirinizi tanımanız için

Hz Adem çocukları nasıl çoğaldı

Hz Ademin çocukları nasıl çoğaldı ? Hz Ademin çocukları nasıl evlendi

Ateist soruları Adem çocukları nasıl çoğaldı sorusunu anlamak için Hucurat suresi 13.ayet müthiş bir bilgi kaynağı. Ne demek tanışmak ! Adem ve Havva cennet de tanışmıyorlar mıydı ? Kim tanışıyor birbiri ile. Allah birbirleriyle tanışıp kaynaşsınlar diye bir sürü millet, ırk yarattığını açıkça söylüyor . Kuran da Hz Havva nın hiç adı geçmez zaten.
Neden Adem ve Havvadan yarattım ben bu ırkları milletleri demiyor.
1 Adem ve 1 Havva dan ( bir erkek bir dişiden ) nasıl ırklar, türler, milletler olur ? 1 ırk 1 türden sadece ve sadece tek bir millet, ırk olur.
Tek ve aynı ana babadan geliyorsak, neden Allah tanışmalarını istesin. Allah Adem ve neslini önce ayırıp, sonra tekrar tanışmalarını neden istesin ?  Zaten tanışıyorlar hepsi birbirinin akrabası dede oğul torun.
Çok saçma ve akla mantığa ters ! Ne dersiniz galiba birkaç ırk, millet yaratılmış ! Şaşırmaya başladınız sanırım. Evet tabuları yıkmaya devam edelim, şimdi geldik en önemli ayete.

Zümer suresi 6 ayet. İşte bu ayet tek başına her şeyi izah ediyor. Bu ayetin karşısında durabilecek, aksini savunabilecek birisi çıkabilir mi dersiniz !

1.halaka-kum: sizi yarattı
2.min: den
3.nefsin: nefs, can
4.vâhidetin: bir, tek
5.summe: sonra
6.ceale: kıldı, yaptı, yarattı
7.min-hâ: ondan, o kaynaktan
8.zevce-hâ: onun eşi
9.ve enzele: ve indirdi
10.lekum: sizin için
11.min: den
12.el en’âmi: DAVAR, HAYVAN, BÜTÜN MAHLUKAT, HALK, İNSAN
13.semâniyete: SEKİZ
14.ezvâcin: ÇİFT
15.yahluku-kum: sizi yaratır
16.fî: de, içinde
17.butûni: batınlar, karınlar
18.ummehâti-kum: sizin anneleriniz
19.halkan: yaratma, yaratış, yaratılış
20.min: den
21.ba’di: sonra
22.halkın: yaratma, yaratış, yaratılış
23.fî: de, içinde
24.zulumâtin: karanlıklar
25.selâsin: üç

İnanılması çok zor değil mi ? Allah 8 çift ( 8 dişi, 8 erkek = 16 insan ) insan, halk , topluluk , millet, ırk yarattığını söylüyor ! Ne olur aklınızı kullanın ! 1 çift insan yaratan Allah , birkaç tane daha yaratamaz mı ?

Bu ayet 2 şeye net bir şekilde açıklama getiriyor 1. Gördüğünüz gibi kardeşler evlenmemiş, ensest bir ilişki yok aralarında. 2. Yeryüzünde bir çok ırk var, zencisi, kızılderilisi, beyaz tenlisi vs. Bu ayet ırkların da nereden geldiğini , nasıl oluştuğunu bize açıklıyor.

Arapça Enam nedir ? Kelime anlamını öğrenmek için,

http://www.nedirnedemek.com/enam-nedir-enam-ne-demek

sitesine girelim ve anlamına bakalım;

Enam nedir ?

 • 1 Yaratılmış bütün canlılar.
  2 Halk.
  3 Bazı ayet ve sureleri içeren dua kitabı.
  4 bütün mahlukat, yaratılmış her şey.
 • 5 halk, insanlar. seyyidü’l-enam: halkın ulusu rasûlullah (s.a.s).
 • 6 kur’an-ı kerim’in 6. suresinin adı.
 • 7 bazı ayet ve duaları içeren dua kitabı.
  8 Halk. Bütün mahlukat.
  9 Deve, sığır, koyun gibi hayvanlar. (Osmanlıca’da yazılışı: en’am)

Değerli kardeşlerim ne olur aklınızı kullanın ! bir ayeti Türkçeye çevirirken, tek bir meal ile yetinmeyin, bir kelimenin gördüğünüz gibi birden çok anlamı olabilir. Örneğin ingilizce de ” get ” fiilinin onlarca farklı anlamı vardır.

Hz Adem çocukları nasıl çoğaldı

Kuran bize yeter

” GET ” fiilinin anlamlarından birkaçı;

almak ”get, take, receive, buy, pick up, take on ”

edinmek ”obtain, acquire, get, fall into, come by, catch”

olmak ”be, become, have, happen, get, go”

elde etmek ”get, obtain, acquire, make, have, win”

kazanmak ”win, earn, gain, acquire, get, achieve”

getirmek ”bring, bring in, get, carry, fetch, introduce”

gelmek ”come, come to, get, arrive, come up to, stem”

etmek ”have, make, take, get, say, pay”

varmak ”arrive, reach, arrive at, get, make, get to”

yaptırmak ”make, get done, get, have it made, set, monogram”

başlamak ”start, begin, knuckle down to, commence, kick off, get”

götürmek ”take, carry, take away, carry away, lead, get”

anlamak ”understand, figure out, sense, grasp, fathom, get”

yapmak ”make, do, perform, build, have, get”

satın almak ”buy, purchase, get, invest in, buy in”

ettirmek ”get, administer, get done, have done”

ele geçirmek ”capture, conquer, seize, get hold of, take possession of, get”

öldürmek ”kill, murder, slay, kill off, destroy, get”

canına okumak ”kill off, sort out, get, harass”

başına gelmek ”befall, happen, experience, meet, undergo, get”

idrak etmek ”comprehend, perceive, reach, get, apperceive, grip”

açığını bulmak ”get”

yalanını çıkarmak ”get”

kavramak ”clutch, grip, understand, grasp, comprehend, get”

Hz Adem çocukları nasıl çoğaldı ? Anlamak mı istiyorsun ? Kuran diyor ki ; Aklını kullan ve keşfet

Allah sizlerden yüzlerce ayet de aklınızı kullanmanızı istiyor ;

hz adem çocukları nasıl çoğaldı nasıl evlendi

Sadece aklını kullan ve doğru yolu bul

Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız?(bakara 44), Hiç aklınız yok mu, hiç düşünmez misiniz ( bakara 76), Ey temiz akıl sahipleri ( bakara 179 ), Ey akıl sahipleri ( bakara 197 ), İşte akıllarınız ersin diye, Allah size âyetlerini böylece açıklıyor ( bakara 242 ), Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez ( Ali İmran 7 ), Siz hiç düşünmüyor musunuz ( Ali İmran 65 ), Aklınızı kullanmaz mısınız ( Enam 32 ),  Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız ( Araf 169 ), Siz hâlâ aklınızı başınıza toplamayacak mısınız ( Yunus 16 ), Sen, akılsız da olanlara dinletebilir misin ( Yunus 42 ), Akıllarını kullanmayanların üzerine Allah pislik, musibet yağdırır ( Yunus 100 ),  Artık akıllanmayacak mısınız ( Hud 51 ), Hâlâ aklınızı başınıza toplamayacak mısınız ( Yusuf 109 ), Aklı eren bir kavim için bunda muhakkak ibretler vardır ( Rad 4 ), Fakat bunu ancak üstün akıllı ve temiz vicdanlı kimseler idrak ederler ( Rad 19 ), Bu Kuran akıl sahipleri öğüt alsınlar diye insanlara gönderilmiş bir tebliğdir ( İbrahim 52 )

Şüphesiz ki bunda aklını kullanan bir toplum için ibretler vardır ( Nahl 12 ), Şüphesiz ki bunda aklını kullanan kimseler için büyük bir ibret vardır ( Nahl 67 ), Hâlâ akıllanmayacak mısınız ( Enbiya 10 ), “Size de, Allah’ı bırakıp taptıklarınıza da yazıklar olsun, siz hâlâ akıllanmayacak mısınız ( Enbiya 67 ), Hâlâ aklınızı kullanmaz mısınız ( Mumınun 80 ), İşte Allah düşünüp anlayasınız diye size âyetlerini böyle açıklar ( Nur 61 ), Hâlâ buna aklınız ermeyecek mi ( Kasas 60 ), Andolsun ki biz, aklını kullanacak bir kavim için oradan apaçık bir ibret nişanesi bırakmışızdır ( Ankebut 35 ), Fakat çokları akıllarını kullanmazlar ( Ankebut 63 ), Şüphesiz ki bunda aklını kullanacak bir kavim için nice ibretler vardır ( Rum 24 ), İşte biz, aklını kullanıp düşünecek bir kavim için âyetleri böyle açıklıyoruz ( Rum 28 ), Hâlâ akıllanmayacaklar mı ( Yasin 68 ), Hâlâ akıl edip düşünmez misiniz ( Saffat 138 ), Bu, sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır ki, insanlar onun âyetlerini düşünsünler ve temiz akıl sahipleri ibret alsınlar ( Sad 29 ), Ancak temiz akıl sahibi olanlar anlar ( Zümer 9 ), Elbette bunda temiz akıllılar için bir öğüt, uyarı vardır ( Zümer 21 ), (Bunu) Aklı başında olanlara bir yol gösterici ve bir hatırlatma olsun diye (böyle yaptık) ( Mümin 54 ),  (Bunları Allah) belirli bir süreye ulaşasınız ve aklınızı kullanasınız diye (böyle yapıyor) ( Mümin 67 ), Belki aklınızı kullanırsınız diye size âyetleri açıkladık ( Hadid 17 ), Nasıl, bunlarda bir akıl sahibi için delil var değil mi ( ( Fecr 5 )

Daha henüz anlatacaklarım bitmedi. Fatır suresi 11 ayet ile devam edelim,

1.vallâhu (ve allâhu): ve Allah
2.halaka-kum: sizi yarattı
3.min turâbin: topraktan
4.summe: sonra
5.min nutfetin: bir nutfeden, döllenmiş yumurta
6.summe: sonra
7.ceale-kum: sizi kıldı, sizi yaptı
8.ezvâcen: eşler, zevceler, ÇİFTLER, çoğul
9.ve mâ tahmilu: ve yüklenmez, gebe kalmaz
10.min unsâ: kadın(dan)
11.ve lâ tedau: ve doğum yapmaz

Allah ilk insanları topraktan yarattığını söylüyor. Peki hiç merak ettiniz mi, yeryüzünde kaç çeşit toprak var diye ? Allah Zümer suresi 6. ayet de 8 ırk, 8 çeşit insan yarattığını söylüyor. Acaba diyorum, İlk insanlar topraktan yaratıldığına göre, bu 8 ırk ( zenci, beyaz tenli, kızıl tenli vs ) , dünyada var olan topraktan yaratılmış olmasın ! Acaba dünyada kaç çeşit toprak tipi var ? 8 çeşit ( tip ) toprak olmasın ! Yok artık dediğinizi duyar gibiyim.

https://cografyahocasi.com/10-sinif/toprak-tipleri-ve-ozellikleri.html

http://bilgiyelpazesi.com/egitim_ogretim/konu_anlatimli_dersler/cografya_dersi_ile_ilgili_konu_anlatimlar/toprak_toprak_olusumu_toprak_cesitleri_ve_toprak_ozellikleri.asp

http://www.kantaroglutoprak.com/toprak-cesitleri/

http://www.gencziraat.com/Toprak-Bilgisi/Toprak-cesitleri-8.html

Bu sitelerin hepsini taradım ve ne sonuç çıktı dersiniz ?

TOPRAK ÇEŞİTLERİ ( TİPLERİ )

A – Nemli Bölge Toprakları
1. Tundra Toprakları.Kutuplara yakın, soğuk topraklar
2. Podzol Topraklar. ormanlarla kaplı, soğuk ve nemli iklim bölgelerinin topraklarıdır
3. Kahverengi Orman Toprakları. Nemli ve humuslu verimli topraklar
4. Kırmızı Topraklar (Terra – rossa). Demiroksit, akdeniz ege kıyıları
5. Laterit Topraklar. Dönenceler arasında yer alan, sıcak ve nemli iklim bölge toprağı.verimsiz.rengi kiremit kırmızı  B – Kurak Bölge Toprakları
6. Çernezyomlar. Erzurum – Kars Plâtosu’ kara topraklar. Humuslu ve çok verimli
7. Kestane veya Kahve Renkli Step Toprakları. Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu plâtoları. Humus az bitki az yağış az
8. Çöl toprakları.Tuz Gölü çevresinde çölleşmiş topraklara rastlanır. Kireç ve tuzlu toprak.

Övülmeyi hak eden O şanı yüce Allah, 8 çeşit topraktan 8 tane ırk yaratmış. 8 toprağın rengi de birbirinden farklı. Şimdi insanların ten renklerinin neden farklı olduğu daha net anlaşılmıştır umarım.

Şimdi bir tez ileri sürmek istiyorum. Bu tamamen benim fikrim değil, Prof Dr. Mehmet Okuyan hocamdan da bunu duymuştum.

Cennet arapca da bahçe, yemyeşil bahçe anlamına gelir.  Bana göre ilk insanlar bu dünyada yaratıldı. Dünya da 8 tür toprak var ve 8 çeşit insan yaratılıyor. Bu bence tesadüf olamaz. Belki ahirette yaratılacak cennet ve cehennem farklı olabilir ama Hz Adem ve ilk insanlar bence bu dünyada yaratıldı. Altını çizerek tekrar ediyorum bu benim kişisel fikrim. Allah bahçede iken onların rızkını veriyordu. Fakat şeytana uydukları için onları bahçeden çıkardı ve gidip çalışıp, didinip kendi rızklarını bulmalarını istedi. Şeytan dünyada başka bir yere, Hz Adem de başka bir yere koyuldu. Anlayacağınız bu dünya bir sürgün yeri değil. Emeğimizle çalışıp rızkımızı arayacağımız bir yer. Bilmem bu fikrime katılır mısınız !

Şimdi İslam Dini ve Bilim uyuşmaz ! İslam bilimi ret ediyor ! diyen insanlara sesleniyorum. Halen aynı fikirde misiniz ? Halen aklınızı kullanmayacak mısınız ? Karanlıklardan aydınlığa çıkmak için daha ne bekliyorsunuz ?

Allah ın ipine sımsıkı sarılın ve kaybedenlerden olmayın !

Toplum Bilinçlendirme Platformu & Kuran Aydınlanma Hareketi işbirliği ile,

İşte size birkaç kitap ve Kuran Türkçe Meali

KURAN -ihsan-eliacik-yasayan-kur-an-turkce-meal-tefsir

KURAN yasar-nuri-ozturk-surelerin-inis-sirasina-gore-kurani-kerim-meali (1)

edip-yuksel-mesaj-kuran-cevirisi

kuran-hic-tukenmeyen-mucize

yasar-nuri-ozturk-allah-ile-aldatmak

Dinin-Kaynağı-Olarak-Kuran-Yeter-Mi

UYDURULAN DİN KurandakiDin50Baskı

Leave a Reply